Ładowanie

Centrum Edukacyjne Dentalux

Centrum Edukacyjne Dentalux

W naszym Centrum Edukacyjnym przedstawiamu Państwu animacje, przedstawiające stosowane u nas zabiegi, zalecenia, które mogą być przydatne po wykonaniu wybranych zabiegów, odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania oraz wzory dokumentów niezbędnych na różnym etapie leczenia.

Zachęcamy do korzystania z informacji udostępnianych w Centrum Edukacyjnym Dentalux!

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest implant?

Implant jest to sztuczny element konstrukcyjny przypominający korzeń zęba, wprowadzony do kości szczęki lub żuchwy w trakcie zabiegu chirurgicznego, służący do wykonania nadbudowy protetycznej utraconego zęba lub grupy zębów. Podstawowym materiałem, z którego wykonywane są implanty stomatologiczne jest tytan (ze względu na swoją biokompatybilność, co oznacza, że nie jest rozpoznawane przez organizm jako ciało obce).

Kto może mieć wstawiony implant?

Implantów nie stosuje się jedynie u dzieci, a jest to spowodowane niezakończonym jeszcze procesem wzrostu i rozwoju kości. Obecnie mocno ograniczyła się ilość chorób, które byłyby przeciwskazaniem do stosowania implantów. Istnieją jednostki chorobowe, które uniemożliwiają ich wszczepienie np. czynna choroba nowotworowa czy cukrzyca nieustabilizowana. Obecnie jednak nawet u pacjentów z cukrzycą, która jest wyrównana, możliwe jest wszczepianie implantów. Także przebyta choroba nowotworowa nie wyklucza zastosowania tej metody leczenia.

Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci?

Już w okresie noworodkowym (tzn. od 1. miesiąca życia) należy dbać o higienę jamy ustnej dziecka. W okresie, kiedy maluch nie ma jeszcze zębów, powinno oczyszczać się jamę ustną z resztek pokarmu czystym (jałowym) gazikiem nawiniętym na wskazujący palec i zwilżonym przegotowaną wodą. Delikatny masaż dziąseł dziecka oraz usuwanie resztek pokarmowych zarówno z dziąseł, jak i z języka powinny być wykonywane codziennie, szczególnie przed snem.

Czym jest zapalenie przyzębia?

Przyzębie to zespół tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w zębodole (dziąsło, ozębna, cement korzeniowy, kość wyrostka zębodołowego). Proces zapalny (periodontitis), toczący się w tych tkankach może doprowadzić do zniszczenia najbliższego otoczenia zęba i jego utraty. Choroby przyzębia stanowią jedną z najczęstszych chorób - zapada na nią aż 80% dorosłej populacji. Są zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie próchnica i jej powikłania są najczęstszą przyczyną utraty zębów, lecz właśnie zapalenie przyzębia.

Jakie następstwa niesie za sobą nieleczona choroba przyzębia?

Jeśli zapalenie przyzębia nie jest leczone, wówczas stan zapalny rozprzestrzenia się na kości zębodołu i niszczy je. W trakcie tego procesu pojawia się rozchwianie zębów, a następnie ich utrata. Nieleczone choroby przyzębia mają ponadto bardzo duży wpływ na ogólny stan zdrowia, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, incydentów neurologicznych (udary), cukrzycy, chorób nerek, zapalenia reumatoidalnego stawów oraz powikłań ciążowych (przedwczesne porody, niska waga urodzeniowa dziecka).

Czy uzupełnienie ubytków zębowych to tylko kwestia estetyki?

W miejscu po usunięciu zęba kość, w czasie gojenia, zanika. Jeśli brak zębowy nie jest uzupełniony to zanik stopniowo pogłębia się i kość zaczyna zanikać również przy zębach sąsiednich, co, w skrajnych przypadkach, może doprowadzić do ich rozchwiania. W takim przypadku jedyną metodą, która pozwoli zahamować przyspieszony zanik kości jest wszczepienie implantu. Ponadto, przy utracie nawet jednego zęba, w sytuacji, gdy zęby sąsiednie nie podpierają się wzajemnie, mogą zacząć przechylać się i przemieszczać. Powstają nieprawidłowe kontakty zębów, które z kolei mogą być przyczyną tzw. bruksizmu tj. zgrzytania i zaciskania zębów.

Nie uzupełnione braki zębowe powodują np. jednostronne przeciążenie stawu skroniowo-żuchwowego poprzez niesymetryczną pracę mięśni, co wynika z faktu, iż żucie odbywa się po stronie przeciwnej do luki zębowej. W konsekwencji mogą powstać napięciowe bóle twarzy i głowy, zmiany mimiczne oraz schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Kiedy zgłosić się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa?

Zdaniem specjalistów z American Academy of Pediatric Dentistry na pierwsza wizytę u lekarza stomatologa należy wybrać się jeszcze przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Wizyty stomatologiczne o charakterze profilaktycznym nie są stresujące dla malucha i pozwalają oswoić się z gabinetem stomatologicznym i lekarzem. Rodzicom dają możliwość skonsultowania z lekarzem nawyków żywieniowych i stosowanych w domu zabiegów higienizacyjnych u dziecka. Ważne jest, aby odbyć taką wizytę już w okresie wyrastania pierwszych zębów i zdecydowanie zanim u dziecka pojawią się powikłania, np. w postaci próchnicy butelkowej lub bólu. Próchnica butelkowa może rozwinąć się bardzo szybko już w pierwszych zębach mlecznych niemowlęcia. Jej konsekwencją mogą być stany zapalne, przedwczesna utrata zębów, próchnica zębów stałych i nieprawidłowości zgryzowe w wieku późniejszym.
Bezwzględnie należy pamiętać, aby dbać o mleczne uzębienie dziecka, szczotkować zęby, regularnie odbywać wizyty u dentysty – profilaktyczne oraz te związane z leczeniem próchnicy.

 

 

Zapytaj specjalistę

Jeśli chcesz zadać nam pytanie dotyczące zabiegów lub oferty wpisz je poniżej

Podaj sumę wyrzuconych oczek